Chatári z Dobrej odviezli odpadky a trávu pred dom starostu Ondovčáka

  • PDF
Užívateľské hodnotenie: / 0
NajhoršíNajlepší 

Článok obsahuje fotografie: Už viac ako dva mesiace nebolo pokosené priestranstvo pod hotelom Bogárka a pri prístavnom móle. Chatári prosili starostu obce Jána Ondovčáka, aby zabezpečil poriadok v stredisku, nakoľko po iné roky boli tieto plochy pekne pokosené. Ten ich prosby ingoroval, chatári začali netradične konať. Ako?


Nie je možné, aby rekreačné stredisko regionálneho významu vyzeralo ako jedna džungľa. Prosby chatárov dlhé mesiace neboli vypočuté. Starosta obce Ján Ondovčák a jeho zástupca Ján Tutko sa vyhovárali raz na pokazený krovinorez, inokedy na kosačku a nedostatok pracovníkov. Leto je skoro v polovici, tráva má skoro meter a v nej je množstvo odpadkov.


Chatári stratili trpezlivosť a takýto arogantný prístup zo strany predstaviteľov obce sa im nepáčil. Obec zvýšila chatárom daň v tomto roku od 12% do 25% a tá dosiahla astronomické čísla. Niektoré dane sú dokonca vyššie ako vo Vysokých Tatrách.


Čo tvrdí starosta?

Nemôžem kosiť, nemám ľudí, nemám krovinorez, nemám kosačku, nemôžem kosiť súkromné pozemky.


Čo tvrdia chatári?

Nechceme aby ste kosil, ale zabezpečte pokosenie, je to Vaša povinnosť a aj za to beriete plat cca. 1170 EUR. Koľko pokút ste udelil za nepokosenú trávu? Vyzval ste vlastníkov, aby pokosili?  Prestaňte sa vyhovárať. Niektoré plochy kosíte a niektoré nie. Robíte si tak, ako Vám to vyhovuje. Je Vaša povinnosť zabezpečiť poriadok v stredisku, za to beriete peniaze.


Rekreant Jakub: kosil som aj ja, chodím na Dobrú pravidelne. Samá žihľava a v tej vysokej tráve sú odpadky. Som veľmi sklamaný z toho, ako obec pristupuje.


Rekreant Pavol: nepáči sa mi to. Som tu s deťmi a je to nepríjemné. V tej tráve sú komáre a iná háveď. Toto sú základné veci.


Chatárka Eva: dala som päť eur a aj susedia dali. Na toto sa nebudeme pozerať a páči sa mi aj nápad, že to odvezieme starostovi pred jeho dom. Hneď mi susedia na to prispeli, keď som im to povedala. On berie plat z našich peňazí a my tu musíme toto robiť namiesto rekreácie. Nech vidia všetci ako pristupuje.


Aké sú fakty?

Plat učiteľky na základnej škole v neďalekej obci je približne 500 EUR a to má vyštudovanú vysokú školu. Plat starostu Ondovčáka je cca. 1170,- EUR a on nie je schopný zabezpečiť ani len základné potreby tak, aby sa ľudia nemuseli hanbiť a aby stredisko vyzeralo kultúrne minimálne počas leta.

Viete si predstaviť, aby učiteľka s platom 500 EUR nesplnila svoje povinnosti? Prišla by o plat. Čo sa stane starostovi? Nič. 


Chatári si pokosili na vlastné náklady

Občianske združenie chatárov a rekreantov Domaše zabezpečilo pokosenie plôch pláže v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá. Chatári sa vyzbierali po 5,- EUR aby bolo na Dobrej ako tak kultúrne aspoň počas leta.


Člen združenia Radovan Kapraľ hovorí:  je to veľká škoda. Vôbec k tomu nemuselo dôjsť, naši členovia prosili starostu, aby zabezpečil pokosenie. Keď mu hovríte slušne, nepočúva a ignoruje to. Čo máme robiť? Robiť prácu za neho? V poriadku, ale nebude to bez odozvy a bez toho, aby sme na jeho správanie neupozornili verejnosť a občanov.


V dedine je veľa nezamestnaných ľudí. Úrad práce poskytuje rôzne programy. To je taký problém dať dvom mladým ľuďom brigádu, aby pokosili? Nemusia byť nezamestnaní, stačili by študenti na prázdninách. Určite by si radi privyrobili. Nie je to trápne, že takú banalitu nevie starosta zabezpečiť?


Naša akcia je reakciou na jeho nečinnosť. Chceme takto symbolicky poukázať na to, že problém je na strane samosprávy a my jej činnosť suplovať určite nebudeme. Berú platy, od chatárov majú peňazí dosť, tak nech sa starajú.Dodáva člen združenia na záver.


Náklady, na ktoré sa vyzbierali chatári:

50 EUR práca.

15 EUR požičanie krovinoreza z požičovne

10 EUR benzín

20 EUR odvoz pred starostov dom


SPOLU: 95,- EUR


Tak málo stačí, aby bola plocha pokosená a stredisko vyzeralo kultúrnejšie. Starosta Ján Odnovčák sa môže hanbiť pri svojom plate cca. 1170 EUR a jeho zástucpa Ján Tutko s jeho tučnou odmenou tiež.


Starosta ostal zaskočený a schoval sa

Chatári sa dohodli, že na nečinnosť a neschopnosť starostu Jána Ondovčáka a jeho zástupcu Jána Tutka upozornia zvláštnym spôsobom. Pokosenú burinu odviezli pred jeho dom, ktorý sa nachádza pri obecnom úrade v Kvakovciach. 


Nech celá dedina vidí, ako nezvláda funkciu a berie vysoký plat, pričom zanedbáva základné veci ako je čistota v stredisku. Starosta bol pred domom, no keď  zbadal nákladné auto, zmizol nevedno kam. Telefón nedvíhal. 


Čo bude ďalej?

Chatári chcú vytrvať. V neporiadku žiť nebudeme. Najbližšie chcú odviezť vyzbieraný odpad a trávu pred dom zástupcu starostu Jána Tutka a budú v tom pokračovať po jednotlivých poslancoch. Musia si uvedomiť, že plat aj odmeny z peňazí ľudí si musia zaslúžiť.


Ako sa odviezol neporiadok z Dobrej pred dom starostu Jána Ondovčáka.


Nech všetci vidia, aký neporiadok má na Dobrej.    


   


 


Cykloturistika

Rybolov

Vodné športy

uvod3